Type Here to Get Search Results !

Από την Πάτρα η πρώτη Ελληνίδα νικήτρια στον Μαραθώνιο της Αθήνας

Ο Φέλιξ Κάντι είναι ο μεγάλος νικητής του 32ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, τερματίζοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα.
Ο σπουδαίος Κενυάτης δρομέας κάλυψε τη διαδρομή των 42 χλμ. σε 2:10:36.Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχει ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι, με χρόνο 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας!Ο πρώτος έλληνας που τερμάτισε στον Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο δύο ώρες και 25 λεπτά. Ο αθλητής από τον Βροντάδο Χίου, τερματίζει για 2η συνεχή χρονιά πρώτος μεταξύ των Ελλήνων.Η Ναόμι Μάγιο είναι η γυναίκα που τερμάτισε πρώτη στον φετινό Μαραθώνιο με χρόνο 2.41.05'' και ακολούθησε η Νάνσι Ρότιχ με χρόνο 2.41.28''. Και οι δυο είναι από την Κένυα.
Στις γυναίκες νικήτριες από ελληνικής πλευράς είναι η Σοφία Ρήγα από την Πάτρα στην πρώτη θέση, η Μάγδα Γαζέα από τη Ζάκυνθο δεύτερη και τρίτη η Ράνια Ρεμπούλη από την Κάλυμνο.