Type Here to Get Search Results !

«Στοπ» ΠΑΟΚ στην Πάτρα (video)

Με σπουδαία απόδοση για τρία δεκάλεπτα ο Απόλλων Πάτρας πήρε μεγάλη νίκη με 80-70 επί του ΠΑΟΚ, που γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του μετά από αυτή κόντρα στην Κούμπαν.
Με τον Φιτζπάτρικ να κάνει «όργια» και να τελειώνει το παιχνίδι με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, οι μελανόλευκοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα για ένα ημίχρονο πήραν διαφορά από το ξεκίνημα και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-5.
Τσόχλας και Λάνγκφορντ το προσπάθησαν περισσότερο έχοντας από 16 πόντους έκαστος, με τους παίκτες του Μαρκόπουλου να κάνουν πολλά λάθη (14 έναντι μόλις 8 του Απόλλωνα), ολοκληρώνοντας έτσι μια άσχημη εβδομάδα, μετά την ήττα από τη Λοκομοτίβ Κούμπαν στο Γιούροκαπ. Στο 5-2 με δύο ματς λιγότερα ο δικέφαλος.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με ένα γρήγορο 7-2 αλλά με ένα 10-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 12-7.
Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Γεωργαλή, Γκάλογουεϊ και Φιτζπάτρικ ο Απόλλωνας προηγήθηκε 24-14 (21-12 το σκορ στο 10'), παίρνοντας από εκεί και πέρα σημαντικό προβάδισμα που διατήρησε και στη συνέχεια.
Με επιμέρους σκορ 13-13 στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βετούλα κράτησαν τη διαφορά τους σε ικανοποιητικά επίπεδα, με το 34-25 να συνοδεύει τις ομάδες στα αποδυτήρια.
Γκάλογουεϊ και Φιτζπάτρικ έκαναν ότι ήθελαν στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα και στους 22 (61-39) με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί μετά βίας (62-44 στο 30ο λεπτό).
Ένα 11-0 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου από πλευράς ΠΑΟΚ, σήμανε συναγερμό στον στρατόπεδο των Πατρινών, που αφού ξεκόλλησαν αρχικά με τρίποντο του Ελ Αμίν, οδήγησαν το παιχνίδι στις επαφές και όντας εύστοχοι από τη γραμμή των βολών, δεν απειλήθηκαν μέχρι το τελικό 80-70.
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 34-25, 62-44, 80-70
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 12 (8ρ.), Αργυρόπουλος 1, Γκάλογουεϊ 17 (6ασ.), Πεν, Φιτζπάτρικ 23 (12ρ.), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 15, Πελεκούδας, Μολφέτας 5, Νιφόρας, Γεωργαλής 7.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 16, Λιάπης 3, Κάρτερ 7, Κακαρούδης, Τσόχλας 16 (4ρ.), Δέδας 2, Μαργαρίτης 13, Κώττας, Οντουμ 6, Βον 5, Σαλούστρος 4.